BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Diş Hekimliği Fakültesi

 

Tanıtım

Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 1999 yılında kurulmuş ve 2000-2001 eğitim öğretim yılında doktora eğitimine başlamıştır. 2006 yılında 20 öğrenci kontenjanı ile lisans eğitimine başlayan fakültemiz, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında ilk mezunlarını vermiştir.

Nisan 2012 döneminden bugüne kadar yapılan Diş Hekimliğinde uzmanlık sınavında (DUS), değerlendirme ve yerleştirme istatistiklerine göre mezunlarımız büyük bir başarı göstermiş, fakültemiz hem DUS puanı ortalamaları hem de yerleşme yüzdesi sıralamasında hep ön sırayı almıştır. Yine DUS sınavı sonucunda fakültemizin her ana bilim dalına asistanlar yerleşmiş ve eğitimlerine devam etmektedirler.

Fakültemizde çağdaş gelişmelere uygun olarak öğrenci merkezli, probleme dayalı, yatay-dikey entegre eğitim sistemi uygulanmaktadır. Fakültemizde eğitim  %100 Türkçe, %100 İngilizce ve %30 İngilizce olarak üç ayrı programda yürütülmektedir. Diş Hekimliği Fakültesi İngilizce Programını kazanan öğrencilerden yabancı dil seviye tespit sınavında başarılı olanlar 1. sınıf eğitimine başlarken, başarısız bulunanlar İngilizce Hazırlık sınıfında eğitim alırlar. Diş Hekimliği eğitimi, ilk üç yılı klinik öncesi temel eğitim ve son iki yılı ağırlıklı klinik olmak üzere toplam 5 yıldır. Klinik öncesi eğitim, temel tıp bilimleri ve diş hekimliği mesleğinin teorik derslerinin yanı sıra pratik laboratuvar çalışmalarını da içermektedir. Klinik öncesi eğitimin pratik uygulamaları fantom laboratuvarlarında yapılmaktadır. 4. ve 5. sınıf öğrencilerimiz, Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, Restoratif Diş Tedavisi, Endodonti, Ortodonti, Pedodonti, Periodontoloji ve Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı Kliniklerinde eğitimin yanı sıra teorik derslerini de almaktadırlar. Klinik öğrencilerimiz, öğretim üyelerinin kontrolünde hastalarının muayenesini, tedavi planlamasını yapmakta, en yeni teknikleri ve materyalleri kullanarak hastalarını tedavi etmektedirler.

Fakültenin avantajları

Diş Hekimliği Fakültesi, donanımlı fantom laboratuvarlarında, öğrencilerin öğretim üyeleriyle bire bir eğitim yapma şansının olduğu bir fakültedir. Uygulamalı klinik öğrencilerimiz isteğe bağlı olarak klinik uygulama eğitimlerini Ankara’daki Diş Hekimliği Fakültesi’nin yanı sıra Adana’daki Uygulama ve Araştırma Hastanemizde de tamamlayabilmektedirler.

Bölüm mezunları muayenehane açarak serbest çalışabilmekte, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ağız, Diş Sağlığı Merkezlerinde çalışabilmektedirler. Ayrıca Nisan 2012 döneminde başlayan Diş Hekimliğinde uzmanlık sınavına (DUS) girerek kazandıkları bölümde uzmanlık da yapabilmektedirler.

2000-2001 eğitim-öğretim yılından bugüne kadar farklı branşlarda toplam 95 doktora öğrencisi ve 31 DUS öğrencisi mezun olmuştur. Öğretim üyesi, asistan ve öğrencilerimiz, üniversitenin araştırma ve hayvan laboratuvarlarını kullanarak araştırma yapma olanağı bulabilmektedirler.

Fakültemiz, AB Eğitim ve Gençlik programlarından yüksek öğretim düzeyinde işbirliği programı olan Erasmus + üyesi olduğundan, öğrencilerimize anlaşmalı olduğu Avrupa ülkelerindeki üniversitelerle ortak proje üretme ve çalışma olanağı da sağlamaktadır.

MİSYONUMUZ

Toplumsal, evrensel gereksinimler ve etik değerler çerçevesinde,ulusal yeterlilikleri karşılayan, gelişime açık, insani değerleri ön planda tutan, örnek ve mesleğine öncü diş hekimleri yetiştirmek, bilimsel araştırmalarla evrensel tıbbın geliştirilmesine katkı sağlamak ve tüm ihtiyaç sahiplerine en üst düzeyde sağlık hizmeti sunmaktadır.

VİZYONOMUZ

Akademik alanda uluslararası kabul görmüş, Türkiye’de lider, dünyada önde gelen bir eğitim, araştırma ve tedavi kurumu olmaktır.