BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Diş Hekimliği Fakültesi

 

Tanıtım

 

    Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 1999 yılında kurulmuştur. Diş hekimliği hizmetleri 1995 yılında tıp fakültesi bünyesinde açılan tek ünitelik bir diş polikliniği ile başlamış, daha sonra Ağız Diş Sağlığı Polikliniği olarak hizmet vermeye devam ederek 1999 yılında diş hekimliği fakültemiz kurulmuştur.


    2000-2001 eğitim ve öğretim yılında lisanüstü eğitimine başlayan fakültemiz, Ankara Bahçelievler’deki diş hekimliği fakültesine ek olarak, Bağlıca kampüsü, Ümitköy Semt Polikliniği, İstanbul Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Adana Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Konya Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve Alanya Uygulama ve Araştırma Hastanesinde toplam 23 Öğretim Üyesi, 9 Uzman Doktor, 38 Doktora Öğrencisi ve 38 Yardımcı Sağlık Personeliyle Ağız diş sağlığı ve dişhekimliğinde mezuniyet sonrası eğitim alanlarında hizmet vermektedir.

    Fakültemiz, 2006-2007 eğitim ve öğretim döneminde 3’ü burslu olmak üzere toplam 30 öğrenci ile lisans eğitimine başlamıştır ve 8 anabilim dalında hizmet vermektedir. Temel bilimler eğitimi, Bağlıca kampüsünde, protez ve tedavi laboratuarları ve derslikleri ile donanımlı bir tesis olan dişhekimliği fakültesi binasında gerçekleştirilmektedir. Dişhekimliği lisans eğitimine İngilizce hazırlık sınıfı ile başlanmaktadır. İngilizce hazırlık sınavını geçenler 1. sınıftan başlayabilmektedir. 5 yıllık bir eğitim ve öğretim programını içeren dişhekimliği eğitimi ilk 3 yıl temel bilimler, 4. ve 5. sınıflarda ise klinik eğitim ve staj programlarını içermektedir. 3. sınıfın ikinci yarıyılında öğrenciler klinik gözlemci olarak klinik eğitimi almaya başayacaklardır. Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi, Periodontoloji, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, Protetik Diş Tedavisi, Konservatif Diş Tedavisi, Endodonti, Ortodonti ve Pedodonti Anabilim Dalları’ndan oluşan 8 anabilim dalında klinik bilimlere ait dersler ve staj eğitimi Bahçelievler'deki dişhekimliği fakültesi’nde gerçekleştirilecektir. Tıp fakültesinin bütün eğitim, araştırma olanakları ve ameliyathaneleri dişhekimliğine de hizmet vermektedir. Dişhekimliği öğrencileri ve akademik personeli, kampüsteki hayvan laboratuvarı, kütüphane ve diğer fakültelerdeki tüm araştırma olanaklarından da yararlanabilmektedir. Öğrenciler arzu ettikleri takdirde 5. sınıf klinik eğitmini Adana ve Konya’daki Uygulama ve Araştırma Hastanesinde de gerçekleştirebileceklerdir.

    Başkent Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nden mezun olan dişhekimleri kaliteli ve en son teknolojiyi kullanarak hizmet verebilecek birer sağlık personeli olacaklardır.

                                                                              MİSYONUMUZ      

  • Toplumsal,evrensel gereksinimler ve etik değerler çerçevesinde,ulusal yeterlilikleri karşılayan,gelişime açık,insani değerleri ön planda tutan,örnek ve mesleğine öncü,diş hekimleri yetiştirmek,bilimsel araştırmalarla evrensel tıbbın geliştirilmesine katkı sağlamak ve tüm ihtiyaç sahiplerine en üst düzeyde sağlık hizmeti sunmaktır.                                                                                                                                                                                           

                                                                        VİZYONOMUZ

  • Akademik alanda uluslar arası kabul görmüş,Türkiye’de lider,dünyada önde gelen bir eğitim,araştırma ve tedavi kurumu olmaktır.